Osiągnięcia

Chór „Zawisza Czarny” w ciągu czterech lat istnienia został wyróżniony najważniejszymi nagrodami na polskich festiwalach szantowych. Wystąpiliśmy na:
– największym w Polsce festiwalu pieśni morskich – „Shanties” w Krakowie – trzykrotnie
– najstarszym krajowym festiwalu tego typu – „Kopyść” w Białymstoku – dwukrotnie
– festiwalu w Łodzi – „Kubryk”
– festiwalu w Tychach „Port Pieśni Pracy”
– festiwalu w Poznaniu – „Szanta Claus” – dwukrotnie
Szczególnym wydarzeniem był występ na festiwalu „Wiatrak” w Świnoujściu, gdzie mogliśmy zmierzyć się z szantowymi chórami z Niemiec. Trzykrotnie gościliśmy na scenie gdańskich Szant Pod Żurawiem. W 2015 roku towarzyszyły nam Grażyna Łobaszewska, Joanna Knitter, Beata Bartelik.

Niewątpliwym uznaniem poziomu Chóru było zaproszenie nas w lutym 2014 roku do Radia Gdańsk, gdzie w Studiu im. Hajduna wystąpiliśmy z koncertem, wyemitowanym później na antenie rozgłośni. Żywiołowość, zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny zaowocowały, w ciągu zaledwie trzech lat działalności Chóru, zdobyciem tak prestiżowych w świecie polskich szant nagród i wyróżnień, jak:
– nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za debiut – „Shanties 2013”
– nagroda im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej – „Shanties 2013”
– nagroda Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom wykonania
– „Shanties 2014”
– Grand Prix festiwalu „Shanties 2014” za koncert „Tawerna pod starym Zawiasem” (dla Jacka Jakubowskiego z Chórem)
– koncert z pokładu „Zawiszy Czarnego”, podczas Gdynia Sailing Days 2014, znalazł się czołówce miejskiego rankingu „Koncertowy top 14”, ustępując pola tylko plenerowym występom gwiazd światowego formatu.

Z takimi referencjami Chór „Zawisza Czarny” wystąpił w 2015 roku w Thomas Morton Hall w Edynburgu, na zaproszenie Konsula Generalnego RP, oraz na festiwalu pieśni żeglarskich „Bie Daip” w Appingedam w Holandii. Dotarliśmy do tych portów jako śpiewająca załoga s/y „Zawisza Czarny”.

shantaklaus 2015
Szantaklaus 2015 / fot. Bogna Kajdanska
Shanties 2013
Festiwal Shanties 2013 / fot. Anna Szykiedans