Męski Chór Szantowy działa od 2012 roku. Jest nas 50 mężczyzn w wieku 18-70 lat; mamy w swoim gronie międzypokoleniowe pary ojciec-syn.

Nasz chór to jedyny w Polsce i jeden z najlepszych na świecie, w swojej kategorii, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie tradycje morskie, poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną. Wszyscy mamy w jakiś sposób styczność z pracą na morzu, żeglarstwem, marynistyką. Jesteśmy chórem pływającym. Raz w roku, jako załoga żaglowca „Zawisza Czarny” płyniemy w rejs, by koncertować w portach, sławiąc pod polską banderą nasz macierzysty port – Gdynię.

W składzie chóru mamy zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka, więc jako załoga jesteśmy niemal samowystarczalni. Dzięki temu wykonywane pieśni zyskują na wiarygodności i autentyczności, zwłaszcza że związki członków chóru z muzyką są nieprzypadkowe. Znajdujemy wśród nich wokalistów gdyńskich zespołów szantowych i folkowych, z założycielem i Dyrektorem Chóru – absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdynianinem – Jackiem Jakubowskim na czele. Są animatorzy gdyńskich imprez kulturalnych,  instruktorzy harcerstwa. Rodzinne tradycje kontynuuje również wnuk zasłużonego dla gdyńskiej kultury Kapelmistrza Orkiestry Marynarki Wojennej – Aleksandra Dulina.

Przygotowując repertuar odbywamy cotygodniowe próby, szkolimy wciąż przybywających chórzystów, korzystamy z własnych instrumentów, pracujemy na żaglowcu jako zwykła, wachtowa załoga, własnym sumptem organizujemy kostiumy z epoki. Dużo zawdzięczamy Centrum Wychowania Morskiego ZHP, które udostępnia Chórowi salę do prób i rezerwuje terminy szantowych rejsów „Zawiszą Czarnym” zgodnie z naszymi życzeniami.

.